И понеже по течението на реката няма големи замърсители водата и се използва основно за битови и питейни нужди .
А това , че се е наложило разбирането , че изворите на река Луда Камчия се намират в района на град Котел -местността "Изворите" е неточно , защото истинските и извори са в Сливенската планина под връх висок 1106 метра -над прохода Вратник . А изворите на река Голяма Камчия са в Котленската планина , но под връх Голям Сакар - 1053 м. н. в.
Но най-живописно си остава устието на река Камчия , където е обособен биосферният резерват "Камчия" , в който са се развили най-обширните лонгозни гори в България .
Долното и течение се нарича Лонгоза . Тук река Камчия среща морето и оставя много дънери покрай морския бряг .
Днешното устие е удавено и много фирми предлагат разходка с лодки и малки корабчета по тази своеобразна "българска Амазонка " . Има и чудесни места за риболов на много сладководни риби , като бяла мряна , змиорка , канален сом , каракуда , костур , морунаш , платика , речен кефал , скобар , черна мряна , шаран , щипок , щука и други .
При разходката с лодка по коренищата могат да се видят защитените водни костенурки , а също и много видри - ортаците на рибарите , привлечени от многобройната риба .
17 юни 2016 година