петък, 2 юли 2010 г.

УТРИННА РАЗХОДКА ИЗ "ВАРОША"

   Интересува ли сте се за произхода на думата "варош"  ?  Звученето е унгарско и сте прави , думата означава стар град с крепост . В България се срещат два квартала с това име . Единият е в Благоевград , а другият е в Ловеч .
Но докато благоевградският е музеен , ловешкият е жилищен и в него живеят все още хора . Само няколко от къщите са превърнати в музеи .
     
   Ловешката "Вароша " е много живописен в архитектурно отношение квартал .
  Заобиколен е от виещата се река Осъм и от стръмни сякаш отсечени от човешка ръка отвесни  скали .


  На върха се издига гордо каменната фигура на Апостола , който продължава да задава въпроси  , на  които народът не може да отговори ... Това е най-високият паметник на Васил Левски в България .
     
     На най-високата точка на Вароша е и крепостта  "Хисаря" . Под нея е черквата в която е служил поп Кръстю . Разбрах , че сега той бил оневинен и било вдигнато обвинението за грозното му предателство ...
                  
     На мястото на къщата на сподвижника на Апостола Марин Поплуканов е построен най-богатият музей на Васил Левски . В музея "Васил Левски " -    Ловеч се съхраняват най-много автентични лични вещи на Апостола .

                                        
    Къщите в архитектурно-историческият резерват "Вароша " са строени от началото до 70 -те години на 19 век и придават характерния неповторим облик на резервата .  Лицето на повечето къщи е към двора , а не към улицата , фасадите са с чардаци и кьошкове , а гърбът им  е към улицата .
           
Най-характерното за ловешката къща е това , че липсват дюкяни и работилници . Те са само на чаршийската улица и  на Покрития мост - архитектурният шедьовър на уста Колю Фичето .
                           
 От къщите във "Вароша " най - интересни са Владишкият конак , родните къщи на Тодор Кирков , Христо Цонев - Латинеца , черквите "Света Неделя"  и "Света Богородица " и старата турска баня , която сега е изоставена .
                                     
                                                    3 юли 2010 година    

Няма коментари:

Публикуване на коментар